JAWA+DENT

JAWADENT+SZMIDT

Wolsztyn

68 347 16 76

Poznań

61 8 204 305

Protetyka to dziedzina stomatologii, której zadaniem jest uzupełnianie utraconych tkanek zęba, jak również pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Utrata nawet pojedynczego zęba to problem natury estetycznej i funkcjonalnej.Zęby stanowią  spójny zespół, a brak choćby jednego z nich przyczynia się do powstawania nieprawidłowości zgryzowych (przesuwanie się zębów, bierne wyrzynanie się zębów przeciwstawnych) oraz zaniku kości. Braki zębowe są również częstą przyczyną zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.Podjęcie decyzji o uzupełnianiu utraconych zębów jest niezwykle ważne, o czym warto pamiętać.W naszych gabinetach wykonujemy wszystkie dostępne obecnie na rynku rodzaje prac protetycznych, a mianowicie:
1. Wkłady koronowo – korzeniowe standardowe ,są one wykonywane w gabinecie przez lekarza bezpośrednio do przeleczonego zęba kanałowo . Następnie na tym wkładzie wykonywana jest odbudowa zęba materiałem kompozytowym. 

Wkłady koronowo – korzeniowe lane wykonywane w laboratorium  są rodzajem sztyftu lub sztyftów osadzanych i cementowanych w korzeniu zęba po jego uprzednim przeleczeniu kanałowym. Wskazaniem do jego zastosowania jest znaczne zniszczenie części koronowej zęba lub złamanie zęba i potrzeba wykonania korony protetycznej lub mostu na nim.

Wkłady wykonywane są ze stopu różnych metali lub z włókien szklanych, ale decyzję który z nich w danym przypadku zastosować podejmuje lekarz.
2. Korony i mosty porcelanowe

Korona porcelanowa jest to uzupełnienie protetyczne stałe zastępujące część korony zęba i łudząco podobne do zęba naturalnego. Absolutnym wskazaniem do koronowania zęba jest uszkodzenie i osłabienie jego naturalnej korony rozległą lub mnogą próchnicą, urazem, ścieraniem zębów albo niewydolnymi, licznymi bądź rozległymi wypełnieniami. Inne wskazania to m.in. korekta barwy,  kształtu  i położenia zębów, korekta fonetyki, korekta estetyki.

Rodzaje koron porcelanowych:

  • Korona porcelanowa na podbudowie metalowej np. na stali, złocie lub stopie złota.
Korona porcelanowa na stali i korona ceramiczna
  • Korona pełnoceramiczna:  Zirconia , Procera

 

Most porcelanowy podobnie jak korona porcelanowa jest uzupełnieniem montowanym na stałe w przypadku braku jednego lub kilku zębów.  Filarami dla mostu są sąsiadujące z luką zębową zdrowe zęby, na których taki most jest osadzony. Most porcelanowy jest doskonałą alternatywą dla protezy częściowej, ale często jego wykonanie wiąże się z potrzebą szlifowania zdrowych zębów, dlatego w takim przypadku należy rozważyć wszczepienie implantów.
3. Mosty adhezyjne

Most adhezyjny stosujemy głównie w przypadku pojedynczych braków zębów w odcinku przednim w celu uniknięcia konieczności szlifowania zdrowych tkanek zęba. Taki most przytwierdzany jest do powierzchni wewnętrznych sąsiednich zębów. Most adhezyjny najczęściej stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe np. na czas wygojenia się implantu zębowego.
4. Inlay – Onlay

Inlay – Onlay czyli wkład-nakład to stałe wypełnienie stosowane w rozległych ubytkach zębów bocznych (przedtrzonowych i trzonowych). Stanowią one alternatywę wypełnień tradycyjnych np. kompozytowych. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu  anatomicznego (guzków, bruzd i punktów stycznych między zębami).

Inlay i onlay wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je wykonać również ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub jako kompozycja złożona np. złoto i ceramika.

Inlay i onlay mają wiele zalet, są trwałe,ich żywotność może sięgać nawet 30 lat. Inlay porcelanowy jest bardzo estetyczny i odporny na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowanie kształtu anatomicznego.

 

5. Licówka porcelanowa

Licówka to cieniutki porcelanowy listek przyklejany na zewnętrzną powierzchnię zęba. Jakość użytego materiału pozwala uzyskać kolor i przezierność naturalnego zęba. Technika ta służy do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych zębów przednich, koryguje przebarwienia trudne do usunięcia metodą wybielania, wydłuża patologicznie starte zęby, maskuje pęknięcia i ubytki zębów, zamyka zbyt duże przestrzenie (diastemy) między zębami, koryguje kształt i odbudowuje odłamane fragmenty zębów.

Licówka porcelanowa w dużym stopniu oszczędza zdrowe tkanki zęba, który zostaje poddany niewielkiej preparacji przygotowanej jedynie w obrębie szkliwa (ok 0,8 mm). Wykonanie licówek jest pracą bardzo precyzyjną przynoszącą piękny i trwały efekt.

Licówka nie zmienia koloru, nie ciemnieje i nie przebarwia się. Dzięki licówkom na wszystkie przednie zęby uzyskujemy efekt „hollywoodzkiego” uśmiechu imitujący do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze, nawet jeśli zęby własne były wcześniej przesunięte, wychylone czy cofnięte.

Po przygotowaniu zęba pod licówkę wykonuje się wyciski, które zostają odesłane do laboratorium protetycznego. Podczas następnej wizyty (za ok. 7 dni) licówka zostaje przyklejona na ząb.

Faktem jest, że metoda wykonywania licówek porcelanowych jest coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowi jeden z filarów stomatologii estetycznej, pozwala na osiągnięcie czasem wręcz spektakularnych efektów, jak również nie przekreśla ponownej ingerencji protetycznej. Staje się nieoceniona u osób młodych. Zapewne dzięki pojawiającym się coraz to nowocześniejszym materiałom stosowanym przy jej wykonaniu, lista wskazań do ich stosowania będzie się wydłużać.

Bardzo mała inwazyjność i doskonała estetyka sprawiły, że licówki ceramiczne stały się standardowym sposobem poprawy uśmiechu w show – biznesie i można je zaobserwować u większości gwiazd filmowych.

Nowość – licówka nie wymagająca żadnego szlifowania zębów – napalana na mikroskopijnej grubości 0,025mm folii platynowej.
6. Protezy całkowite

To protezy zębowe zastępujące brakujące zęby. Wyróżniamy następujące ruchome protezy stomatologiczne (czyli uzupełnienia protetyczne wyjmowane przez pacjenta).

Protezy całkowite akrylowe są umieszczane w jamie ustnej po usunięciu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu tkanek, które może trwać do 2 miesięcy.

Protezy częściowe akrylowe uzupełniają częściowe braki w uzębieniu. Są one utrzymywane na zębach naturalnych za pomocą metalowych klamer (haczyków).

 

Protezy szkieletowe w odróżnieniu od protez akrylowych (powyższych) mają zmniejszoną do minimum płytę    akrylową, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania. W wariantach klasycznych protezy te muszą mieć w swojej budowie klamry, ciernie itp. , które są mniej lub bardziej widoczne. W estetycznych wariantach wykonujemy protezy szkieletowe mocowane na specjalnych zasuwach, zatrzaskach lub teleskopach, co sprawia również, że proteza taka stabilnie i mocno trzyma się podłoża. Daje to użytkownikowi protezy swobodę i komfort podczas rozmowy i spożywania posiłków oraz zadowalający efekt kosmetyczny.

W niektórych przypadkach proponujemy pacjentom szynoprotezy, które zabezpieczają zęby przed rozchwianiem.

Protezy natychmiastowe zakładane są bezpośrednio po usunięciu zębów (podczas wcześniejszej wizyty dentysta wykonuje wyciski). Choć zaletą tych protez jest to, że pacjent nigdy nie pozostaje bez zębów, to jednak muszą być one ponownie dopasowane po kilku miesiącach po całkowitym wygojeniu się dziąseł.
7. Szyny relaksacyjne-głównie chodzi o eliminację naprężeń w stawach skroniowo-żuchwowych.
    Przez to zmniejsza się napięcie mięśniowe w okolicach skroniowych doprowadzając do wyeliminowania migren . Podwyższone zwarcie eliminuje ścieranie się zębów głównie w nocy czyli bruksizm .

8. Implantoprotetyka
Uzupełnienia protetyczne oparte na implantach  (zagadnienie szeroko omówione w dziale implantologia).